Aktualności

Mieszkania na wynajem w TBS Wrocław najtańszą propozycją na rynku

Mieszkania na wynajem w TBS Wrocław najtańszą propozycją na rynku 10.05.2022

Najem mieszkania od TBS Wrocław to obecnie najbardziej korzystna propozycja na rynku we Wrocławiu. Analiza dostępnych danych wskazuje jednoznacznie, że oferta Spółki jest znacznie tańsza zarówno od oferty rynkowej, jak też od oferty najmu mieszkania wybudowanego w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus“. 

Przypomnijmy, że w maju 2022 r. TBS Wrocław dysponuje 100 budynkami i 4133 mieszkaniami na wynajem w systemie budownictwa społecznego w stolicy Dolnego Śląska. Kolejnych 12 budynków i 301 mieszkań na wynajem powstaje zaś w ramach inwestycji Leśnica IX.

Od 1 czerwca br., stawka czynszu za 1 m.kw. mieszkania dla zdecydowanej większości naszych mieszkańców, czynsz wyniesie 20,45 zł za m.kw. Mieszkańcy budynków przy ul. Afgańskiej we Wrocławiu zapłacą 25,9 zł za m.kw., a seniorzy z budynku na Nowych Żernikach: 16,8 zł za m.kw.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania od TBS Wrocław?

Analizując wysokość łącznej miesięcznej opłaty za wynajem mieszkania od TBS Wrocław, bierzemy pod uwagę przykładowy lokal mieszkalny o powierzchni 52 m.kw., w którym mieszkają 4 osoby. W marcu i kwietniu br. łącznie co miesiąc najem mieszkania od TBS Wrocław kosztował ok. 1406 zł, już ze wszystkimi opłatami (m.in. czynsz, wywóz odpadów, CO i podgrzanie wody). Od 1 maja br., po wprowadzeniu niższych zaliczek za CO i podgrzanie wody użytkowej, opłata za taki wynajem wyniesie ok. 1172 zł. Z kolei od 1 czerwca br. - czyli od dnia, kiedy zacznie obowiązywać nowa wysokość stawki czynszu - miesięczna kwota za najem mieszkania Spółki wyniesie ok. 1410 zł, ze wszystkimi opłatami. 

Jak można łatwo dostrzec, majowa obniżka wysokości zaliczek za CO i podgrzanie wody użytkowej w praktyce zniweluje wysokość czerwcowej zmiany stawki czynszu, a miesięczna opłata za najem mieszkania TBS Wrocław wróci do poziomu z kwietnia 2022 r. 

Jakie są koszty najmu mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus“?

W zasadach najmu mieszkania wybudowanego w ramach Mieszkania Plus nie przewidziano jednolitej stawki czynszu za metr kwadratowy. Na oficjalnej stronie internetowej programu wskazano, że “w programie Mieszkanie Plus nie ma jednej ogólnopolskiej stawki czynszu. Każde mieszkanie jest inne, każda miejscowość jest inna”, co oznacza dopasowanie tej stawki do realiów rynku nieruchomości w danym mieście. 

Rzeczywistą skalę kosztów wynajęcia lokalu wybudowanego w ramach programu Mieszkania Plus można oszacować na podstawie Torunia, gdzie w kwietniu 2022 r. oddano do użytku 320 mieszkań. Wyjściowa stawka czynszu za m.kw. wynosi 26 zł, do tego należy doliczyć 5,5 zł za m.kw. z tytułu kosztów eksploatacji. Przy założeniu, że powyższe koszty dotyczą mieszkania o powierzchni 50 m.kw., miesięczna opłata za takie Mieszkanie Plus w Toruniu wyniesie 1575 zł, do tego należy jeszcze doliczyć koszty elektryczności i mediów. W sumie opłata miesięczna może sięgnąć 2000 zł

W maju 2021 r. w Krakowie oddano do użytku ok. 500 mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Średnia stawka czynszu wynosiła wówczas 28,85 zł za m.kw. oraz 5,5 zł/m.kw. z tytułu kosztów eksploatacji. Zakładając wynajem mieszkania o powierzchni 50 m.kw., miesięczna opłata wynosiła wówczas ok. 1700 zł, bez kosztów mediów, wywozu odpadów oraz prądu. Uwzględniając wszystkie dodatkowe koszty, miesięczna opłata za takie mieszkanie przekroczy 2 tys. zł miesięcznie

Jesienią 2021 r. mieszkańcy zaczęli się wprowadzać do mieszkań wybudowanych w ramach Mieszkania Plus na Nikiszowcu w Katowicach. Średnia stawka czynszu wynosiła wówczas 29,5 zł za m.kw., do tego 5,5 zł za m.kw. opłaty eksploatacyjnej. Policzono wówczas, że sam czynsz za 60-metrowe mieszkanie to ok. 2,6 tys. zł miesięcznie, a w tej kwocie nie ma opłaty za media oraz wywóz odpadów. 

Obecnie w największych miastach w Polsce (np. we Wrocławiu) stawka czynszu za najem mieszkania może być wyższa, sięgająca nawet 30 zł za m.kw., wyższa może być też opłata z tytułu kosztów eksploatacji, nawet na poziomie 10 zł/m.kw. miesięcznie. W tym założeniu, 50-metrowe Mieszkanie Plus we Wrocławiu może kosztować nawet 2 tys. zł miesięcznie, a do tej kwoty należy doliczyć opłaty np. za wywóz odpadów, prąd i media. To oznacza, że łączny miesięczny koszt najmu lokalu w ramach Mieszkania Plus może wynosić ok. 2500-2700 zł, a więc na poziomie bliskim cenom rynkowym. 

Ile mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus“ powstało do tej pory?

Według dostępnych szacunków z 2022 r., liczbę mieszkań wybudowanych w Polsce w ramach inwestycji w programie Mieszkanie Plus można oszacować na ok. 5 tys. Warto dodać, że kiedy w 2016 r. rząd ogłaszał Narodowy Program Mieszkaniowy (którego Mieszkanie Plus miało być kluczową częścią), deklarował wybudowanie 100 tys. tanich mieszkań na wynajem do końca 2019 r. Tymczasem wg raportu Najwyższej Izby Kontroli, do października 2021 r. w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a ok. 20,5 tys. było w trakcie budowy. 

Mieszkania PFR Nieruchomości (lub „Mieszkanie Plus“) we Wrocławiu

We Wrocławiu, na terenie w obrębie ulic: Kolejowej, Grabiszyńskiej i Tęczowej, powstaje obecnie 469 mieszkań w ramach inwestycji “Nowa Kolejowa”. Pierwotnie ta inwestycja była reklamowana jako część programu Mieszkanie Plus, jednak obecnie ta nazwa nie jest używana do opisu tego projektu. Mieszkania, które powstają w ramach tej inwestycji, będą jednak dostępne dla najemców zgodnie z zasadami programu Mieszkanie Plus. 

Ponadto, we Wrocławiu w ramach projektów PFR Nieruchomości ma powstać ok. 800 mieszkań. Około 400 z nich zostanie wybudowanych przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu. Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej. Natomiast kolejnych 400 mieszkań w stolicy regionu ma powstać przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu. W tym projekcie trwają procedury w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę. 

Mieszkania PFR Nieruchomości (lub „Mieszkanie Plus“) na Dolnym Śląsku:

  • 215 mieszkań w Wałbrzychu, oddanych do użytku w 2019 r., 
  • 144 mieszkania w Oławie, obecnie w budowie, która ma się zakończyć w 2022 r., 
  • 221 mieszkań w Zgorzelcu, obecnie w budowie, która ma potrwać do końca 2022 r.


Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu