W październiku 2023 r. zakończyła się budowa osiedla Leśnica IX TBS Wrocław. Nasze najnowsze osiedle powstało na działce położonej między ulicami: Błońską, Dolnobrzeską, Marszowicką i Uraską w Leśnicy, uzupełniając lukę w zabudowie urbanistycznej w tej części Wrocławia.

W drugiej połowie października 2023 r., lokatorzy osiedla Leśnica IX zaczęli wprowadzać się do mieszkań. To sprawia, że osiedle zaczyna nabierać docelowego charakteru, czyli miejsca do życia dla setek wrocławskich rodzin.

Budowa Leśnicy IX trwała blisko dwa lata: od grudnia 2021 r. do października 2023 r. To inwestycja warta blisko 90 mln zł, w ramach której powstało 12 budynków z 301 mieszkaniami oraz 10 lokalami usługowymi na wynajem. Każdy budynek ma własną instalację fotowoltaiczną, pod osiedlem powstał system retencji wód deszczowych, na dzieci czeka bezpieczny plac zabaw, a na kierowców — blisko 380 miejsc parkingowych. Wszystko to w malowniczej, zielonej scenerii pobliskiego Lasu Mokrzańskiego oraz parku Leśnickiego. Na samym osiedlu (a także, w ramach inwestycji, na sąsiednich osiedlach TBS Wrocław) nasadzono w sumie kilka tys. drzew i krzewów. 

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław w liczbach:

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław — zdjęcie tuż po rozpoczęciu budowy i po zakończeniu prac:

Leśnica IX jest już gotowa — film na oficjalnym miejskim kanale Wrocław TV: 

Dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start

Mieszkańcy Leśnicy IX (nowego osiedla TBS Wrocław) mogą się ubiegać o uzyskanie dopłat do czynszu za wynajem w ramach programu „Mieszkanie na Start“, Wnioski o przyznanie dopłaty przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Przedstawiamy Państwu instrukcję przygotowaną przez MOPS, która pomoże się ubiegać o uzyskanie takiej formy wsparcia finansowego. 

Szczegółowe informacje na temat dopłat znajdą Państwo TUTAJ.

O inwestycji

Osiedle o nazwie Leśnica IX powstanie na działce położonej między ulicami: Marszowicką, Dolnobrzeską, Błońską i Uraską, w sąsiedztwie istniejących budynków TBS Wrocław. W 12 nowych budynkach znajdzie się 301 mieszkań na wynajem o powierzchni użytkowej ok. 14,9 tys. m.kw. i 10 lokali usługowych o powierzchni użytkowej ok. 669 m.kw.

Firma, która podejmie się realizacji projektu, będzie miała 2 lata na wykonanie prac, a ich zakończenie przewidziano w 2023 roku. Co ważne, wszystkie budynki powstaną w jednym czasie, bo budowa nie będzie etapowana.

W projektowaniu osiedla TBS Wrocław sięgnął po nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Każdy z 12 budynków będzie wyposażony w niezależną instalację fotowoltaiczną. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach.

W ramach inwestycji, TBS wybuduje sieć służącą do retencji wód odpadowych na własnym terenie i wyremontuje rów melioracyjny, który odprowadza wody opadowe przez pobliski Park Leśnicki do rzeki Bystrzycy. W ten sposób woda deszczowa będzie zatrzymywana pod powierzchnią osiedla Leśnica IX i stopniowo odprowadzana do rzeki. To pozwoli uchronić Park Leśnicki przed podtopieniami np. po ulewach, bo dziś spływa do niego woda z terenów niezagospodarowanych, a jej ilość jest często zbyt duża jak na możliwości istniejącej w nim infrastruktury melioracyjnej. Rów melioracyjny w Parku Leśnickim zostanie oczyszczony i wzmocniony, wyremontowane zostaną też przepusty i mała architektura.

Innowacyjne rozwiązania na nowym osiedlu TBS Wrocław w Leśnicy pojawią się też pod ziemią. Spółka przewidziała miejsce na dodatkowe instalacje podziemne, które w przyszłości ułatwią zainstalowanie np. ładowarek elektrycznych do samochodów.

Osiedle zatopione w zieleni

Nowe osiedle TBS Wrocław w Leśnicy będzie kameralne, bo wszystkie budynki będą miały 3 kondygnacje. Taka forma zabudowy wkomponuje się w otoczenie, bo osiedle powstanie w zielonym sąsiedztwie Parku Leśnickiego i Lasu Mokrzańskiego. Ponadto, wykonawca posadzi na osiedlu 259 drzew oraz 4883 krzewy.

Projekt urządzenia zieleni na osiedlu Leśnica IX przygotowali specjaliści w zakresie dendrologii. Sięgnęli po nietypowe rozwiązania, aby stworzyć dla mieszkańców przyjemne miejsce do życia.

Dzięki tej inwestycji, nowa zieleń pojawi się również na innych terenach TBS Wrocław w Leśnicy: wykonawca posadzi tam 50 drzew i 300 m.kw. krzewów. Ich gatunki zostaną wybrane w taki sposób, aby dopasować je do panujących w tej okolicy szczególnych warunków siedliskowych.

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław w pigułce:

 • 12 budynków
 • 301 mieszkań na wynajem
 • 10 lokali usługowych na wynajem
 • 259 drzew, 4883 krzewy na terenie osiedla Leśnica IX
 • 379 miejsc parkingowych na terenie osiedla
 • 50 drzew i 300 m.kw. krzewów na okolicznych osiedlach TBS Wrocław w Leśnicy
 • Projektant: firma ATD Architekci z Wrocławia
 • Opieka dendrologiczna: firma „Zieleń Wokół Nas” sp. z o.o. z Wrocławia

7 września 2023 r. 

Na początku września 2023 r., budowa osiedla Leśnica IX jest na ostatniej prostej. Wykonawca realizuje różne prace wykończeniowe, w tym na terenach zewnętrznych. Równolegle prowadzone są prace związane z uzyskaniem wszelkich odbiorów budowlanych oraz pozwoleń. W październiku 2023 r. lokatorzy będą mogli się wprowadzać do mieszkań na osiedlu Leśnica IX. 

Prezentujemy najnowsze zdjęcia osiedla Leśnica IX, wykonane za pomocą drona:

21 lipca 2023 r.

Na budowie osiedla Leśnica IX TBS Wrocław są prowadzone prace wykończeniowe. Wykonawca pracuje nad wykończeniem mieszkań oraz przestrzeni wspólnych wewnątrz budynków, a na zewnątrz trwają m.in. prace brukarskie oraz sadzenie zieleni. Zachęcamy do obejrzenia najnowszej galerii zdjęć z budowy:

23 czerwca 2023 r. 

Budowa osiedla Leśnica IX TBS Wrocław dobiega końca. Wykonawca wykonuje prace wykończeniowe, a na terenach zewnętrznych osiedla urządza zieleń. Prezentujemy Państwu kilka najnowszych zdjęć z placu budowy: 

7 czerwca 2023 r.

Ważny moment na budowie osiedla Leśnica IX. Na każdym z 12 budynków powstającego osiedla właśnie pojawiła się instalacja fotowoltaiczna. 

Energia elektryczna pozyskana dzięki fotowoltaice posłuży do zasilania oświetlenia części wspólnych, bram wejściowych, wózkowni i pomieszczeń technicznych w budynkach. Dzięki temu rozwiązaniu, koszty energii elektrycznej wykorzystanej do zasilania części wspólnych budynków zostaną zbilansowane niemal do zera. To zaś sprawi, że koszty czynszu ponoszone przez mieszkańców będą mniej podatne na zmiany wynikające z wahań cen energii elektrycznej, które - jak wiemy - w ostatnich miesiącach były niestabilne. 

Ponadto, nie zapominajmy także, że fotowoltaika to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim dbanie o naszą planetę. To jeden z kroków w walce ze zmianami klimatycznymi. Co więcej, zastosowane rozwiązanie - połączone z bogatą zielenią na osiedlu oraz podziemnym systemem retencji wód opadowych - sprawi, że osiedle Leśnica IX będzie miejscem bardzo przyjaznym środowisku i przede wszystkim dobrym do życia dla Mieszkańców. 

Nie możemy się doczekać, aby powitać Was na naszym ekologicznym i przytulnym osiedlu!

24 maja 2023 r. 

Pod koniec maja 2023 r., stan ukończenia budowy osiedla Leśnica IX wynosi ok. 80%. 

Obecnie na budowie trwają następujące prace:

 • wykonawca kończy budowę fragmentu ul. Błońskiej, która — łącząc się z ul. Dolnobrzeską — będzie drogą dojazdową na osiedle, 
 • na terenie osiedla trwają prace na terenach zewnętrznych: budowane są drogi wewnętrzne oraz place, 
 • do końca zbliżają się prace polegające na modernizacji rowu melioracyjnego w Parku Leśnickim, który został połączony z systemem retencji wód opadowych pod osiedlem, 
 • montowane są balustrady balkonowe, balustrady schodowe wewnątrz budynków, wykańczane są klatki schodowe,
 • trwają prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań — w niektórych lokalach są już kładzione panele podłogowe, są też wstawiane drzwi, 
 • łazienki w mieszkaniach w dużej części już są przygotowane pod „biały“ montaż, mianowicie armatury sanitarnej.

20 lutego 2023 r. 

Osiedle Leśnica IX rośnie w oczach, a zmiany na placu budowy widać praktycznie każdego dnia. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem, a za nami już sporo wykonanej pracy. Wykonawca zrealizował następujące zadania:

 • wszystkie budynki są już w stanie surowym zamkniętym,
 • zakończyło się murowanie ścian działowych,
 • zamontowano wszystkie parapety wewnętrzne,

Wykonawca nie zwalnia jednak tempa i w najbliższym czasie będzie realizował następujące prace, z których część rozpoczęła się wcześniej:

 • obróbki blacharskie oraz montaż rynien, 
 • kładzenie tynków i posadzek wewnątrz budynków, 
 • wykonywanie okładzin w łazienkach (płytki ceramiczne ścienne i podłogowe) oraz na korytarzach (lastrico),
 • elewację budynków,
 • budowanie przyłączy energetycznych i gazowych do budynków,
 • roboty drogowe: drogi wewnętrzne oraz miejsca postojowe

Ponadto, w ramach inwestycji toczą się prace nad przebudową rowu melioracyjnego B-10, który biegnie przez pobliski Park Leśnicki. Ta infrastruktura będzie połączona z systemem retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX. Dzięki temu, wody deszczowe będą sprawnie odprowadzane z osiedla. 

Przypominamy też, że wnioski w ramach naboru mieszkańców w drugiej turze, zakończonej, 10 lutego br., są obecnie analizowane przez urzędników Wydziału Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Osoby, które złożyły niezbędne dokumenty, będą informowane o dalszych krokach w ramach prowadzonego naboru. 

13 lutego 2023 r.

W dniu 10 lutego 2023 r. zakończył się drugi etap naboru mieszkańców osiedla Leśnica IX TBS Wrocław, prowadzony przez Wydział Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Obecnie trwa weryfikacja dokumentów złożonych przez osoby zainteresowane zamieszkaniem na naszym nowym osiedlu. Urzędnicy będą się kontaktowali z osobami w sprawie dalszych kroków - w ramach prowadzonej procedury. Dziękujemy każdej osobie, która złożyła dokumenty, za zainteresowanie! 

4 styczeń 2023

Trwa budowa osiedla Leśnica IX - najnowszej inwestycji TBS Wrocław.

Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem - budynki są w stanie surowym zamkniętym, a wykonawca zajmuje się teraz pracami wykończeniowymi oraz ociepleniem elewacji.

Ponadto, w ramach tej inwestycji odnawiamy również rów melioracyjny w pobliskim parku Leśnickim . Te prace są konieczne, aby odprowadzać “deszczówkę” z systemu retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX.

Dzięki temu, osiągniemy dwa ważne cele: po pierwsze, wody opadowe z Leśnicy IX będą sprawnie odprowadzane do pobliskiej rzeki Bystrzycy, po drugie - skorzystają na tym mieszkańcy Leśnicy, bowiem park Leśnicki przestanie być zalewany po intensywnych opadach deszczu. Koszt tych prac jest oczywiście wliczony w ogólny kosztorys budowy naszego nowego osiedla. 

I etap naboru już za nami, a aktualnie trwają weryfikacje wszystkich złożonych wniosków Co więcej, w ostatnim tygodniu stycznia Wydział Lokali Mieszkalnych UMW, który prowadzi rekrutację, rozpocznie drugi etap naboru.

9 grudzień 2022

Trwa budowa osiedla Leśnica IX - najnowszej inwestycji TBS Wrocław. Za rok o tej porze, mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy będą się czuć komfortowo w nowych, 301 mieszkaniach, a być może także i swoich najemców znajdzie 10 lokali usługowych. Wspólnie z nowym prezesem TBS Wrocław, Aleksandrem Dychałą, zajrzeliśmy na plac budowy. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem - budynki są w stanie surowym zamkniętym, a wykonawca zajmuje się teraz pracami wykończeniowymi oraz ociepleniem elewacji.

Ponadto, w ramach tej inwestycji odnawiamy również rów melioracyjny w pobliskim parku Leśnickim . Te prace są konieczne, aby odprowadzać “deszczówkę” z systemu retencji wód opadowych, który powstał pod osiedlem Leśnica IX.

Dzięki temu, osiągniemy dwa ważne cele: po pierwsze, wody opadowe z Leśnicy IX będą sprawnie odprowadzane do pobliskiej rzeki Bystrzycy,po drugie - skorzystają na tym mieszkańcy Leśnicy, bowiem park Leśnicki przestanie być zalewany po intensywnych opadach deszczu. Koszt tych prac jest oczywiście wliczony w ogólny kosztorys budowy naszego nowego osiedla.

28 październik 2022

Prace postępują zgodnie z harmonogramem, a budynki osiągnęły już stan surowy zamknięty Przez najbliższy rok na budowie będą trwały m.in. prace wykończeniowe.31 października 2022 rusza nabór mieszkańców. Wszystkie niezbędne informacje o dokumentach, zasadach, warunkach i kosztach związanych z najmem mieszkania na osiedlu Leśnica IX znajdują się na stronie internetowej.

9 sierpień 2022

Wykonano już znaczną część robót związanych z podziemną infrastrukturą – retencja wód opadowych, sieci wodno-kanalizacyjne czy elektroenergetyczne.

Zakończenie prac przewidziano na sierpień 2023 roku.

 

Aktualności

Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu