Aktualności

Jak oszczędzać energię cieplną w mieszkaniach? Poradnik TBS Wrocław

Jak oszczędzać energię cieplną w mieszkaniach? Poradnik TBS Wrocław 20.01.2021

Każdy z nas może wprowadzić kilka zmian w swoim mieszkaniu, aby obniżyć koszty ogrzewania lokalu. Jak wskazują efekty działań energooszczędnych i zmiany nawyków użytkowników lokali mogą doprowadzić do obniżenia opłat za ciepło nawet o 15 proc.! Co ważne, racjonalne oszczędzanie przyniesie oszczędności, ale nie wpłynie na pogorszenie komfortu życia w mieszkaniu oraz korzystania z przestrzeni wspólnych w budynku. 
 
Przygotowaliśmy dla Państwa zestaw porad, których wdrożenie w codziennym życiu pozwoli lepiej „zarządzać” energią cieplną w mieszkaniach, a co za tym idzie — zmniejszyć koszty centralnego ogrzewania:  
 
Regulacja termostatów
Wychodząc  z mieszkania, zmieńmy ustawienia na zaworze termostatycznym na niższe. W ten sposób można oszczędzić nawet do 50 proc. ciepła.

Wietrzenie pomieszczeń
Najbardziej ekonomicznym sposobem na wymianę powietrza w pomieszczeniach jest wietrzenie ok. 2 razy w ciągu dnia w sposób krótki, ale intensywny. Najlepiej jest przewietrzyć mieszkanie rano, po wstaniu z łóżka i wieczorem, przed snem. 
 


Wilgotność powietrza
Im wyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, tym wyższe zużycie ciepła. Dlatego jest wskazane, aby nie przekraczać 40-60% wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu.

Słońce to naturalne i darmowe źródło ciepła
Odsłaniajmy okna, gdy świeci słońce, bo dzięki temu bezpłatnie ogrzewamy nasze mieszkanie. Zaciąganie zasłon (ważne: takich, które nie zasłaniają grzejnika) oraz opuszczanie żaluzji po zmroku ograniczy straty ciepła przez okna.
 


Zmniejszenie temperatury 
Zmniejszenie temperatury o 1°C w mieszkaniu pomoże zaoszczędzić nawet 5% ciepła! Z badań wynika, że optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić 18- 21st. C — w zależności od pomieszczenia. Warto pamiętać przy tym, że grzejniki nie są jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu. Lokale ogrzewane są, choćby przez mieszkania z nim sąsiadujące oraz przez rury doprowadzające ciepłą wodę do grzejników, które są naturalnym elementem instalacji grzewczej. Oznacza to, że każde mieszkanie partycypuje w ogólnym rozliczeniu ogrzewania budynku.

Kaloryfery
Jeśli grzejniki są zasłonięte firankami, zasłonami lub zastawione meblami, zagradzają ciepłu drogę do pomieszczenia. To sprawia, że ciepło gromadzi się tylko przy grzejniku. Sprawa jest zatem prosta: jak sobie nagrzejesz, tak się wyśpisz! :) Odpowiednia temperatura w sypialni to nie tylko kwestia oszczędności, ale przede wszystkim zdrowia. Ważne jest, aby słupek rtęci w sypialni osób dorosłych nie przekraczał 18 st. C, a w przypadku małych dzieci: 20 st. C

Wentylacja równie ważna jak wietrzenie
Aby system wentylacji skutecznie usuwał zanieczyszczone powietrze z budynku, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej dawki świeżego powietrza z zewnątrz. Do budynku należy doprowadzić go tyle, aby zrównoważyć ilość powietrza usuwanego wraz z zanieczyszczeniami. Należy zadbać o swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenia oraz o sprawne działanie kanałów wywiewnych.
 
Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad, wentylacja nie będzie działała prawidłowo, co sprawi, że jakość powietrza w budynku będzie zła jakość powietrza – ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla i innych substancji chemicznych ulatniających się w każdym pomieszczeniu.
 
 
Warto też pamiętać, że gdy wentylacja jest nieskuteczna, wzrasta również wilgotność powietrza. Można to szybko dostrzec, bo parują nam okna, a para wodna skrapla się na zimnych fragmentach ścian – najczęściej w narożach pokoi lub wokół okien. Zawilgocenia stwarzają korzystne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, a co gorsza, wnikają w konstrukcję budynku i stopniowo ją niszczą. 
 
Należy również nie powodować zbędnego wychłodzenia budynku  i lokali, pamiętać o zamykaniu drzwi wejściowych do budynku oraz dbać o to, aby nie pozostawiać w mroźne dni otwartych bez nadzoru okien na klatkach schodowych bądź pomieszczeniach wspólnego użytku, szczególnie w okresie niesprzyjających warunków atmosferycznych (mróz, wiatr itp.) i zamykać je w przypadku zauważenia ich otwarcia.
 
Wierzymy, że przygotowane poradnik przypadną Państwu do gustu, a ich zastosowanie w codziennym życiu przyniesie Wam zauważalne korzyści finansowe, a komfort życia w mieszkaniu się podniesie. 
 
Źródło zdjęć użytych w tekście: pixabay.com


Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu