Nowe Żerniki, ul. T. Brzozy 21,23,25/Maxa Berga 7,9,11,13/ K.Bieńkowskiego 20,22,24

Łączna liczba mieszkań: 117
W tym mieszkania dla seniorów: 57


Inwestycja TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach rozpoczęła się w styczniu 2018 r., trwała do grudnia 2019 r. i kosztowała ok. 40 mln zł, a wykonawcą prac była firma Pre-Fabrykat. Gmina Wrocław pozyskała na ten cel ok. 2 mln zł grantu z Banku Gospodarstwa Krajowego i przekazała go TBS Wrocław Sp. z o.o. Pozostałe środki na realizację tej inwestycji pochodziły z kredytu, który zaciągnęła Spółka oraz z partycypacji. Warto dodać, że w ramach tej inwestycji seniorzy – dzięki współpracy Gminy i TBS Wrocław – byli zwolnieni z obowiązku partycypacyjnego. 

Nabór seniorów – mieszkańców budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach prowadził Wydział Lokali Mieszkalnych wrocławskiego magistratu. Materiały informacyjne były dostępne w siedzibach Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, o mieszkaniach dla seniorów w budynku TBS Wrocław Sp z o.o. na Nowych Żernikach informowali również zarządcy zasobów mieszkaniowych Gminy Wrocław. TBS wspierał te działania informacyjne m.in. podczas domowych meczów koszykarzy Śląska Wrocław, w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, a także za pośrednictwem swoich kanałów internetowych. 

Aby zamieszkać w nowym budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach, seniorzy musieli spełnić kilka kryteriów. Mieszkania te przeznaczono dla osób, które ukończyły 60 lat, są zameldowane we Wrocławiu na pobyt stały, spełniają kryteria dochodowe i wcześniej były najemcami innego lokalu należącego do Gminy Wrocław. Pod uwagę brano również stan zdrowia osób, a mianowicie orzeczenie o niepełnosprawności. Seniorzy, którzy wprowadzają się do budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach, mogą liczyć na stabilizację. Większość umów najmu zawarto na 10 lat. 

W budynku nie ma barier architektonicznych. Każde wejście znajduje się na poziomie parteru, a klatki schodowe są wyposażone w windy. Mieszkania są przestronne, zapewniając odpowiednią przestrzeń dla osób, które np. poruszają się na wózku inwalidzkim. Łazienki w mieszkaniach są wyposażone w odpowiednie elementy, które zapewnią bezpieczne korzystanie z nich. Ponadto, seniorzy znajdą w swoich mieszkaniach przyciski alarmowe, połączone z systemem ochrony budynku. 

Ważnym elementem troski o seniorów jest zapewnienie im zarówno ważnych usług w sąsiedztwie mieszkania, jak też okazji do tego, aby budować relacje z sąsiadami. W budynku TBS Wrocław Sp. z o.o. na Nowych Żernikach przygotowano szereg rozwiązań, aby seniorzy na każdym kroku mogli czuć się jak w domu. Na każdym piętrze znajduje się sala spotkań. 

W przyszłości, w lokalach na parterze powstanie punkt opieki dziennej i rekreacji, stołówka, placówka medyczna, a także usługi (fryzjer, kosmetyczka, pralnia). Miejsca te będą zarządzane przez prywatnych najemców. Wewnętrzne patio – z zieleńcem, placem zabaw i siłownią „pod chmurką” - będzie zaś miejscem do wypoczynku, a także spotkań z rodziną lub sąsiadami. 

W parterze od strony ul. Tadeusza Brzozy powstanie również przedszkole. Planowany termin jego otwarcia to wrzesień br., a miejsce w nim znajdzie 75 dzieci. Placówkę poprowadzi Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, będzie ona włączona do wrocławskiego systemu rekrutacji do przedszkoli.

Oddano do użytku: grudzień 2019 r. 

 

 

 

 

 

T. Brzozy/ M. Berga/ K. Bieńkowskiego

Nowe Żerniki

Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu