Aktualności

Dezynfekcja i czyszczenie Wrocławia dla bezpieczeństwa mieszkańców

Dezynfekcja i czyszczenie Wrocławia dla bezpieczeństwa mieszkańców 02.04.2020

 

Bezpieczeństwo mieszkańców w okresie epidemii koronawirusa – to główne zadanie miasta. Dlatego już od dłuższego czasu we Wrocławiu trwa dezynfekcja i czyszczenie miejsc publicznych. Działania te mają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co jest i będzie specjalnie czyszczone?

W mieście dezynfekcji poddawane są przede wszystkim obiekty i miejsca najbardziej uczęszczane oraz te, w których mogły przebywać osoby zakażone COVID-19.

Placówki oświatowe
W pierwszej kolejności miasto rozpoczęło dezynfekcję od miejskich placówek oświatowych, w których wychowankowie lub pracownicy podejrzewani byli o zakażenie koronawirusem. Potem kolejne budynki. – Do tej pory zdezynfekowaliśmy wszystkie żłobki, sukcesywnie czyścimy specjalistycznym sprzętem przedszkola, szkoły, inne przestrzenie publiczne – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Centra Obsługi Mieszkańców
Co tydzień przeprowadzana jest generalna dezynfekcja czynnych Centrów Obsługi Mieszkańców (tj. przy: pl. Nowy Targ 1-8, ul. Włodkowica 20, ul. W.Bogusławskiego 8,10 i ul.G.Zapolskiej 4). Dodatkowo, firmy sprzątające w urzędach, kilka razy dziennie odkażają klamki, drzwi, powierzchnie blatów i biurek zgodnie ze wskazaniem administratora budynku. Dwukrotnie w ciągu dnia dezynfekowane są także tamtejsze toalety.

Lokalne komunalne i TBS Wrocław
Akcja dezynfekcji objęła też lokale komunalne m.in.: na terenie Starego Miasta, Przedmieścia Oławskiego i części Szczepina. – Regularnie czyścimy elementy wspólne w naszych budynkach, czyli: poręcze, klamki, parapety, domofony, włączniki światła – wylicza Urszula Hamkało z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Podobne działania w swoich lokalach przeprowadzają Wrocławskie Mieszkania (435 budynków 100 proc. gminnych).

- Zdezynfekowaliśmy wszystkie klatki schodowe w budynkach stanowiących własność Gminy Wrocław. Dodatkowo przeprowadzono także interwencyjnie dezynfekcje nieruchomości, w których występują duże roszady ludzi albo wymaga tego stan sanitarny. W najbliższym czasie będzie chcieli zwiększyć częstotliwość tych działań – przyznaje Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań.

W budynkach TBS Wrocław (zarówno należących do Spółki, jak i tych, którymi TBS zarządza na zlecenie wspólnot mieszkaniowych) od połowy marca trwa profilaktyczna dezynfekcja. Powtarzana jest w każdym tygodniu codziennie, od poniedziałku do soboty. Pierwszym z budynków objętych tym działaniem był ten najnowszy, na Nowych Żernikach. — Tam znajduje się 57 mieszkań dla seniorów, a osoby w wieku senioralnym są w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem, dlatego właśnie tam rozpoczęliśmy dezynfekowanie naszych zasobów — tłumaczy Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław Sp. z o.o. Kilka dni później specjalistyczna firma zajmująca się dezynfekcją zaczęła odkażać pozostałe budynki TBS. 

Parkomaty i przystanki
Również, dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta, codziennie czyszczone są klawiatury parkomatów w strefie płatnego parkowania oraz przystanki MPK. - W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy akcję mycia i odkażania wiat i ławek na miejskich przystankach. Wytypowaliśmy 300 najbardziej obleganych punktów i od nich zaczęliśmy. Na dziś mamy odkażonych blisko połowę, czyli około 150 – dodaje prezydent Wrocławia.

Komunikacja miejska
Pierwsze dezynfekcje MPK rozpoczęło w połowie marca. W tym celu wynajęta została specjalistyczna firma, która używa sprzętu do czyszczenia kubaturowego i odpowiedniej chemii.

 - Dezynfekujemy metodą elektrostatyczną co tydzień wszystkie nasze tramwaje i autobusy. Zabieg dezynfekcji przeprowadzony tą metodą zabezpiecza powierzchnie w pojeździe na 7 dni. Dodatkowo nasze zajezdni są wyposażone w ozonatory, które czyszczą wg. potrzeb wnętrza pojazdów. Na pętlach pojazdy MPK są myte również przez lotną brygadę czyszczącą - wylicza prezes MPK, Krzysztof Balawejder.

Letnie czyszczenie miasta
Dodatkowo 1 kwietnia we Wrocławiu rozpoczęło się letnie czyszczenie miasta. Objęte zostaną nim jezdnie, wydzielone torowiska tramwajowe, chodniki, przejścia podziemne, ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe, wiaty przystankowe, płatne miejsca parkingowe i zieleńce. Dodatkowo raz w tygodniu 378 km jezdni będzie zmywanych oraz zamiatanych. Na wrocławskich ulicach pojawią się również nowe kosze uliczne, które zastąpią dotychczas użytkowane. Przy czym częściej będą one myte (w sezonie letnim raz na dwa tygodnie), co również poprawi bezpieczeństwo sanitarne.

Źródło: własne/www.wroclaw.pl.

 



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu