Aktualności

Odpady wielkogabarytowe? Sprawdź, gdzie będzie kontener w 2022 roku

Odpady wielkogabarytowe? Sprawdź, gdzie będzie kontener w 2022 roku 14.01.2022

Chcesz wyrzucić stary materac, ale nie wiesz gdzie to zrobić? Po remoncie został dywan czy wykładzina? A może kupiłeś nowe meble i trzeba się pozbyć starych? Na takie momenty czeka kontener na odpady wielkogabarytowe. Ekosystem prezentuje nowy harmonogram podstawień na 2022 rok oraz zachęca zarządców nieruchomości o zgłaszanie dodatkowych terminów.

To metalowy kontener o pojemności od 7 do 18 m.sz., który stoi w miejscu ogólnodostępnym i jest oznaczony stosownymi naklejkami. Na każdym z nich widnieje logo Ekosystem sp. z o.o. oraz firmy zajmującej się odbiorem odpadów z danego osiedla.

 

Kiedy i gdzie kontenery na odpady wielkogabarytowe w 2022 roku?

Na stronie internetowej Ekosystemu znajduje się nowy harmonogram na 2022 r. oraz mapa, pokazująca miejsca i terminy podstawień kontenera.

 

Podstawienia planowane są na cały rok, dlatego to właśnie początek roku jest najlepszym momentem na zgłaszanie do Ekosystemu dodatkowych terminów, w których kontener byłby potrzebny. Mogą to zrobić zarządcy nieruchomości, kontenery nie są podstawiane na wnioski mieszkańców. O "interwencyjne" podstawienia mogą zatem wnioskować rady osiedli, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz zarządcy nieruchomości. Zazwyczaj taki kontener jest wysyłany w ciągu tygodnia-trzech od zgłoszenia (czas dostawienia w zależności od dzielnicy).

Zachęcamy aby zarządcy zgłaszali do nas potrzeby dodatkowych podstawień (poza harmonogramem - przyp. red.) oraz, by informowali mieszkańców o zasadach tych podstawień i ich terminach. Można to zrobić poprzez wywieszenie informacji na bramie, klatce schodowe czy windzie. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z tej formy pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. W tym temacie wiele bowiem zależy właśnie od zarządców – mówi Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.

We wniosku należy wskazać teren, na którym ma być postawiony kontener. Najszybciej i najwygodniej jest zgłosić zapotrzebowanie poprzez formularz „Zgłoś sprawę on-line” znajdujący się na stronie internetowej Ekosystemu – dodaje Dorota Witkowska.

Odpady wielkogabarytowe odbierane są w przypadku zabudowy jednorodzinnej raz na dwa miesiące, a w przypadku zabudowy wielolokalowej – raz w miesiącu. Udostępniane są na 3 dni.

Informację o przepełnieniu kontenera można również zgłosić bezpośrednio do zarządcy terenu, wykonawcy (dane kontaktowe znajdują się na kontenerze) bądź do spółki Ekosystem (poprzez infolinię 71 75 86 911, formularz lub Facebooka). Uwaga! Kontenery nie są stawiane na terenie, do którego wnioskujący nie ma prawa dysponowania.

13 tys. podstawień i ton odpadów wielkogabarytowych

Tylko w 2021 r. we Wrocławiu kontenery na odpady wielkogabarytowe podstawiono ok. 13 tys. razy. Dodatkowo wykonano niemal 1400 kursów w ramach objazdowej zbiórki takich odpadów na terenie ścisłego centrum miasta, gdzie nie ma możliwości podstawienia kontenera. W sumie zebrano niemal 13 tys. ton odpadów wielkogabarytowych.

Do tej pory usługa odbioru, transportu, zagospodarowania odpadów wielkogabarytowych zebranych w ramach zbiórki objazdowej oraz kontenerowej – tylko  w 2021 r. – to koszt ponad 7 mln zł. Na terenie Wrocławia korzystamy w sumie z ok. 200 kontenerów – podsumowuje Dorota Witkowska.

Co należy wyrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe:

 • rowery, wózki,
 • duże zabawki (bez elektroniki),
 • meble ogrodowe,
 • materace,
 • wykładziny,
 • suszarkę na pranie,
 • deskę do prasowania,
 • meble, płyty pilśniowe i MDF.

Czego nie należy wyrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe:

 • gruzu,
 • armatury łazienkowej,
 • odpadów niebezpiecznych (samochodowe, remontowe),
 • odpadów komunalnych typu "zmieszane",
 • szkła, tworzyw sztucznych, papieru, bioodpadów,
 • elektroodpadów.

Jeśli posiadasz większą ilość gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych musisz zamówić kontener lub worek typu „big bag” od firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Opłata za gospodarowanie odpadami wnoszona na rzecz Gminy Wrocław nie obejmuje odbioru tych odpadów.

Pamiętaj, że małą elektronikę czy resztki farby można oddać do mobilnych SZOP-ów.

Niewielkie ilości odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstwa domowego można przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Źródło: wroclaw.pl.Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu