Aktualności

Raport z konsultacji społecznych: Jak urządzić teren TBS Wrocław przy ul. Głubczyckiej?

Raport z konsultacji społecznych: Jak urządzić teren TBS Wrocław przy ul. Głubczyckiej? 08.11.2022

Przedstawiamy raport z konsultacji społecznych, które wspólnie z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadziliśmy na temat naszej planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ulicach: Głubczyckiej i Opolskiej we Wrocławiu. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wrocławia, którzy przedstawili swoje oczekiwania i pomysły w trakcie konsultacji społecznych. Głos każdego z Państwa jest niezwykle ważny. Dziękujemy również naszym partnerom w tym procesie. 

Pliki do pobrania

Raport z konsultacji społecznych

Załącznik do raportu 

O konsultacjach

Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek na temat urządzenia terenu planowanej inwestycji wzdłuż budynku przy ul. Opolskiej 23/23a/23b we Wrocławiu. Ich uczestnicy i uczestniczki wyrazili swoje zdanie podczas spotkania konsultacyjnego, spotkania w mobilnym punkcie konsultacyjnym oraz za pomocą e-formularza opinii. Odbyły się także warsztaty z młodymi mieszkańcami i mieszkankami osiedla Księże Małe.

Podsumowanie

Najważniejsze kwestie, które podniesiono, to:

  1. Rodzaj usług oferowanych na terenie planowanej inwestycji. Uczestnicy i uczestniczki konsultacji wymienili m.in. sklepy wielkopowierzchniowe, sklepy ogólnospożywcze, drogerie, piekarnie, cukiernie, sklep zoologiczny i in.; zdania co do powstania sklepu monopolowego były podzielone, wyrażono potrzebę zaplanowania usług medycznych i stomatologicznych. Nie wszystkie postulaty będą mogły być uwzględnione. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dopuszcza budowę obiektów sprzedaży do określonej powierzchni sprzedaży tj. lokale do 400 m2, zatem sklepy o powierzchni do 400 m2 czy usługi medyczne mogą powstać, Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie ma jednak wpływu na zainteresowanie podmiotów, które będą przyszłymi najemcami poszczególnych lokali usługowych. 
  2. Organizacja ruchu na podwórku oraz uporządkowanie miejsc parkingowych – planowany są parkingi: podziemny i naziemny, na potrzeby planowanej zabudowy oraz lokali usługowych; ich lokalizacja zostanie ustalona na etapie projektowania.
  3. Podział funkcjonalny przestrzeni, lokalizacja elementów małej architektury (ławki, stojaki na rowery, inne, np. fontanna) – Towarzystwo Budownictwa Społecznego na konsultowanym terenie planuje plac zabaw, dostosowany do potrzeb dwóch grup wiekowych tj.: dla dzieci do 5 r. ż. i dla dzieci powyżej 5 r.ż. Urządzenia zabawowe zostaną wybrane na etapie projektowania. Zostaną zaprojektowane także strefy wypoczynku dla mieszkańców i mieszkanek.
  4. Podwórkowa zieleń: więcej nasadzeń, miejsce pod ogród społeczny – zdecydowano, że pozostanie istniejąca zieleń wysoka, niezagrażająca bezpieczeństwu. Będą też nowe nasadzenia i nawierzchnia przepuszczalna w miejscach parkowania. Na terenie zostanie urządzona zieleń, ale nie będzie to zieleń "społeczna", np. na uprawy własne.
  5. Większość młodych osób uznała, że powstanie niewielkiej świetlicy na podwórku nie ma uzasadnienia i lepiej postawić w tym miejscu na zieleń. Wskazano potrzebę powstania miejsca aktywności dla dzieci i młodzieży, ale na zewnątrz (nie w budynku) – przede wszystkim skatepark (lub jego elementy), ale też plac zabaw i miejsca do uprawiania sportu. Dla młodych wrocławian i wrocławianek istotne jest, aby teren był zielony, pełen drzew, krzewów i kwiatów, z ograniczoną i wydzieloną strefą parkowania. TBS zapewnił, że zostaną wygospodarowane miejsca do zabawy i przeznaczone do ćwiczeń, jednak, ze względu na brak miejsca, urządzenie skateparku nie będzie możliwe.

Partnerzy lokalni konsultacji

  • Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, które odpowiadało za przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji z młodymi;
  • Szkoła Podstawowa nr 99 im. T. Kościuszki we Wrocławiu, która udostępniła klasy na warsztaty (spotkanie konsultacyjne z młodzieżą); 
  • Rada Osiedla Księże, która wsparła promocję procesu konsultacyjnego.

Co dalej? 

Prace nad projektem tej inwestycji TBS Wrocław Spółka z o.o planuje zrealizować w latach 2023–2025. W tym okresie, zgodnie z deklaracją złożoną mieszkańcom podczas konsultacji, spotkamy się z nimi ponownie, aby omówić projekt. Właściwe prace budowlane w ramach tej inwestycji mają być  zrealizowane w latach 2025–2028.

Źródło: Wrocław Rozmawia



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu