Aktualności

Bon energetyczny - od 1 sierpnia można składać wnioski w MOPS Wrocław

Bon energetyczny - od 1 sierpnia można składać wnioski w MOPS Wrocław 02.07.2024

Od 1 sierpnia wrocławianie mogą składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego. Świadczenie ma zapewnić wsparcie finansowe tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, czyli osobom i rodzinom o niższych dochodach. Bon jest odpowiedzią na rosnące ceny energii. 1 lipca przestaje obowiązywać tarcza antyinflacyjna, w związku z czym rachunki za energie elektryczną poszybują w górę.

Zgodnie z zapisami każdy odbiorca w gospodarstwie domowym zapłaci 500 zł za MWh, co realnie może oznaczać - zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki - wzrost rachunków za prąd o 27,50 zł miesięcznie.

— Wniosek o przyznanie bonu energetycznego trzeba złożyć w terminie od 1 sierpnia do 30 września tego roku. Na jego rozpatrzenie mamy 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu energetycznego będzie zależało od progu dochodowego na osobę w rodzinie, a wysokość tego świadczenia od liczby osób w gospodarstwie domowym — tłumaczy Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. 

Bon energetyczny - jakie jest kryterium dochodowe?

Do otrzymania bonu energetycznego kwalifikują się gospodarstwa spełniające określone kryteria dochodowe: 2500 zł na osobę – w przypadku gospodarstw jednoosobowych, oraz 1700 zł na osobę w większych gospodarstwach. Podstawą wyliczenia będą dochody z 2023 roku.

Dodatkowo ustawa przewiduje, że każdy jeden złoty przekroczenia limitu dochodu będzie skutkować pomniejszeniem wartości bonu o tej samej równowartości. Jest to tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Dzięki temu bon będzie mógł być przyznany również wtedy, kiedy zostanie przekroczone kryterium dochodowe.

Wysokość bonu zależy od wielkości gospodarstwa domowego:

 • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 300 zł,
 • Dwu- i trzyosobowe gospodarstwo domowe: 400 zł,
 • Cztero- i pięcioosobowe gospodarstwo domowe: 500 zł,
 • Sześcioosobowe i większe: 600 zł.

Spodziewamy się około 15 tys. wniosków w bardzo krótkim terminie. Wnioski złożone po 30 września nie będą rozpatrywane. Co ważne, przyznanie bonu nie wymaga wydania decyzji, jednak odmowa przyznania już tak — wyjaśnia Andrzej Mańkowski, dyrektor wrocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Dla tych z Państwa, którzy szukają bardziej szczegółowych informacji o zasadach przyznania bonu energetycznego, zostawiamy link do strony MOPS we Wrocławiu:

Bon energetyczny — informator MOPS we Wrocławiu » KLIKNIJ « 

Wniosek o bon energetyczny - gdzie we Wrocławiu można złożyć?

Realizacją bonu energetycznego będzie zajmować się Dział Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W celu usprawnienia obsługi wnioski będą przyjmowane w kilku lokalizacjach MOPS:

 • w Biurze Obsługi Klienta nr 1 przy ul. Hubskiej 30-32,
 • w Biurze Obsługi Klienta nr 2 przy ul. Namysłowskiej 8,
 • w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Strzegomskiej 6,
 • w siedzibie Zespołu ds. Osób w Kryzysie Bezdomności i Uchodźców przy ul. Zachodniej 3,

W siedzibach Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej:

 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 1, ul. Braniborska 6-8,
 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, ul. Średzka 42,
 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 3,ul. Nowowiejska 102,
 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 4, ul. Oficerska 9A,
 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 5, ul. Kniaziewicza 29,
 • Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 6, ul. Kamieńskiego 190.

Źródło: wroclaw.pl. Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu