Aktualności

Wywiad prezesa TBS Wrocław Marcina Kija w Gazecie Wyborczej Wrocław

Wywiad prezesa TBS Wrocław Marcina Kija w Gazecie Wyborczej Wrocław 11.07.2022

W poniedziałek w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej Wrocław“ ukazał się wywiad z Marcinem Kijem, prezesem zarządu TBS Wrocław. 

W rozmowie prezes Marcin Kij wyjaśnia przyczyny wprowadzenia (od 1 czerwca 2022 r.) nowej stawki czynszu za wynajem mieszkania w TBS Wrocław. Jedną z nich był wyraźny wzrost kosztów spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje mieszkaniowe spółki wywołany wzrostem stóp procentowych. 

Od października 2021 r. poziom stóp procentowych w Polsce zaczął wręcz galopować i nie wiadomo, kiedy ten wzrost się zatrzyma. A trzeba pamiętać, że wszystkie inwestycje TBS-u były realizowane na kredyt, bo tak jest skonstruowany model naszej działalności. W 2022 r. koszt obsługi naszych kredytów wraz ze wzrostem stóp wzrósł do takiego poziomu, że był to jeden z ważniejszych powodów, przez który musieliśmy podnieść czynsz — tłumaczy Marcin Kij. 

W wywiadzie znajdą też Państwo wyjaśnienie, czym jest zysk, a czym kapitał zapasowy TBS Wrocław. Prezes Marcin Kij tłumaczy też, jakie były efekty współpracy TBS Wrocław z koszykarskim Śląskiem Wrocław.

 W 2021 r. w wyniku pandemii zanotowaliśmy wyraźny spadek zainteresowania naszą ofertą. W 2019 r. spłynęło do nas 3176 wniosków o najem mieszkania. W 2020 r. tych wniosków było 2231. A w 2021 r. znacznie mniej, bo w sumie 1588. Biorąc to pod uwagę, a także nasz plan wybudowania we Wrocławiu ok. 1000 nowych mieszkań uznaliśmy, że będą potrzebne działania promujące ofertę, markę TBS Wrocław oraz system budownictwa społecznego. W naszej ocenie rozpoznawalność systemu TBS stała się większa. W tym roku liczba wnioskodawców o najem mieszkania TBS Wrocław wyraźnie rośnie. Od stycznia do 31 maja 2022 r. otrzymaliśmy 865 takich wniosków. Czyli w pierwszej połowie 2022 r. wpłynęła do nas liczba wniosków większa niż połowa zeszłorocznej liczby wniosków o najem mieszkań TBS Wrocław.

Cały wywiad prezesa TBS Wrocław Marcina Kija z „Gazetą Wyborczą Wrocław“ znajdą Państwo tutaj KLIKNIJ.Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu