Aktualności

W maju luzowanie obostrzeń - harmonogram odmrażania gospodarki

W maju luzowanie obostrzeń - harmonogram odmrażania gospodarki 28.04.2021

Rząd podjął decyzję o rozpoczęciu ostrożnego rozmrażania gospodarki. Podczas środowej (28.04) konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o poluzowaniu obostrzeń, które wejdą w życie już w maju. Został przedstawiony harmonogram luzowania obostrzeń.

Dane, które otrzymujemy, pozwalają na podjęcie decyzji, związanych z odmrażaniem gospodarki i dają nam podstawy do ostrożnego optymizmu. Najgorsze, jeśli chodzi o zakażenia, jest zapewne za nami – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja otwarte zostaną galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Tego samego dnia do szkół wrócą wszyscy uczniowie z klas I-III. Natomiast uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym 29 maja.

Zdecydowaliśmy się, żeby proces luzowania przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bo relacja zróżnicowania województw nie jest duża. Grupy łagodzenia zasad będą pojawiały się w odstępie dwutygodniowym. To tempo jest potrzebne, żeby obserwować efekty – powiedział minister Adam Niedzielski.

Rozmrażanie gospodarki – harmonogram

Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu. Co ważne, harmonogram może zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. 

Od 1 maja

  • Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne,
  • Sport, uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób,
  • Sport, uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży max. 50 proc. obłożenia obiektu.

Od 4 maja

Od 4 maja łagodniejsze restrykcje związane z kulturą, handlem, kultem religijnym i edukacją przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań.

  • Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych,
  • Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea: limit 1 osoby na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym,
  • Handel – otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe limit 1 osoby na 15 m2 działalność w ścisłym reżimie sanitarnym,
  • Kult religijny – nabożeństwa z limitem osób: 1 osoba na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu,
  • Edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 8 maja

Hotele – otwarte dla gości: max 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje oraz strefa welness&SPA.

Od 15 maja

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja.

Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku:

  • Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu,
  • Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Od 15 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, kulturą, imprezami okolicznościowymi, edukacją i sportem przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań.

  • Gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu) – otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik,
  • Kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia działalność w ścisłym reżimie sanitarnym,
  • Imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej),
  • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy,
  • Sport, uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

Od 29 maja

Od 29 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, imprezami okolicznościowymi, kulturą, edukacją i sportem przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań.

  • Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik,
  • Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same, jak w przypadku gastronomii wewnętrznej),
  • Kultura – otwarte kina i teatry max obłożenie 50 proc. placówki działalność w ścisłym reżimie sanitarnym,
  • Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich max obłożenie do 50 proc. (z widownią), uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15 m2 działalność w ścisłym reżimie sanitarnym,
  • Edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Jeżeli będziemy widzieli niebezpieczne sygnały, ale z drugiej strony też - jeśli będziemy widzieli, że tendencja do spadku się utrzymuje, to być może będziemy też podejmowali decyzje, które bądź są odważniejsze, bądź bardziej konserwatywne – podkreślił minister Adam Niedzielski.

Szczepienia szansą na powrót do normalności

Szczepionki przeciw COVID-19 to nadzieja na szybki powrót do normalności, za którym wszyscy tęsknimy. Do tej pory wykonaliśmy już ponad 10 mln szczepień. Już 2,6 mln osób zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. 

Patrząc na kalendarz łagodzenia obostrzeń, musimy patrzeć również na kalendarz szczepień. One są powiązane. Powrót do normalności w zasadniczym stopniu zależy od tempa szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: wroclaw.pl

 



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu