Aktualności

Dwa nowe aquaparki powstaną we Wrocławiu w latach 2022-2023

Dwa nowe aquaparki powstaną we Wrocławiu w latach 2022-2023 17.11.2021

W 2022 r. wrocławianie będą mogli skorzystać z uroków aquaparku na Brochowie, natomiast do końca 2023 r. ma powstać kolejny taki obiekt – tym razem na wrocławskim Zakrzowie, przy ulicy Wilanowskiej. Właśnie ogłoszono przetarg na jego budowę. Oba nowe baseny dla Wrocławia powstaną blisko budynków mieszkalnych TBS Wrocław i będą dobrym miejscem do rekreacji oraz wypoczynku, a także zabaw dla dzieci. 

Dobre informacje na temat zapowiadanej od wielu lat budowy aquaparku na Zakrzowie. Obiekt ma powstać do końca 2023 r. przy ul. Wilanowskiej 31, obok Szkoły Podstawowej nr 44. To niedaleko m.in. budynków mieszkalnych TBS Wrocław w tej części miasta: na Psim Polu i na Zakrzowie. 

Ogłoszenie przetargu to kamień milowy w budowie aquaparku na Zakrzowie – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Obiekt będzie szczególnie przydatny dla mieszkańców północno-wschodniej części miasta, jak i tych z sąsiedniej gminy Długołęka oraz uczniów z SP 44 z ul. Wilanowskiej – dodaje.

Na Zakrzowie jak na Brochowie

Basen przy Wilanowskiej 31 będzie bliźniaczo podobny do budowanego właśnie aquaparku na Brochowie. 

Przewidujemy część wewnętrzną i zewnętrzną, strefę fitness, saunę i inne atrakcje – informuje Patryk Załęczny, rzecznik prasowy wrocławskiego aquaparku. – Cały obiekt będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, a wokół budynku powstaną miejsca parkingowe – podkreśla.

Obiekt ma powstać do końca 2023 r., a koszt szacowany jest na ok. 36 mln zł. To tyle, za ile powstaje aquapark na Brochowie. Jednak na wycenę trzeba poczekać do otwarcia ofert przetargu jakie zostaną złożone przez firmy zainteresowane jego budową.

Mam nadzieję, że już za pierwszym razem uda się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Pieniądze na inwestycję pochodzą ze środków własnych spółki Aquapark i kredytu bankowego. Zanim ogłoszono przetarg musiało dojść do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy będzie więcej basenów?

W przyszłości chcielibyśmy, żeby powstały jeszcze aquaparki Północ i Zachód – informuje prezydent Jacek Sutryk. – Oczywiście nie będziemy w stanie wybudować takich basenów na każdym osiedlu. Nie stać nas na takie wydatki.  

W przyszłe wakacje popływamy w aquaparku na Brochowie

Prace budowlane przy budowie aquaparku na Brochowie idą zgodnie z planem. Obiekt posiada już dach, rozpoczynają się prace wykończeniowe i budowa basenów zewnętrznych. Otwarcie brochowskiego aquaparku zaplanowano na maj 2022 r.  To dobra wiadomość dla mieszkańców sporego osiedla TBS Wrocław w tej części Wrocławia. 

Aquapark na Brochowie, przy ul. Polnej, to nie tylko basen, ale cały kompleks sportowo-rekreacyjny. Znajdą się tam m.in. 4 baseny, sale fitness, strefa saunarium wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami, toaletami i punktem gastronomicznym.

– Powstający na Brochowie aquapark to obiekt na miarę naszych czasów i oczekiwań, także tych związanych ze zmianami klimatycznymi – co ważne, obiekt kompletny i całoroczny. To nie tylko basen, ale także cały kompleks sportowo-rekreacyjny, z salami fitness, strefą saunarium czy punktami gastronomicznymi — mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Inwestycja w miejscu dawnego kąpieliska

Nowa inwestycja powstaje w miejscu dawnego miejskiego kąpieliska. Obejmie teren o powierzchni 18 tys. mkw., z czego prawie 13 tys. mkw. zajmie zieleń. Przy nowym obiekcie wykonawca zasadzi 35 drzew oraz prawie 600 mkw. krzewów i traw.

Na parterze znajdą się 4 baseny wraz z infrastrukturą – szatniami, łazienkami i toaletami. W strefie rekreacyjnej zaplanowano basen sportowy o wymiarach 25 x 14,5 m i głębokości od 1,3 – 1,8 m, basen do nauki pływania, basen z hydromasażem dla 12 osób.

Z kolei basen zewnętrzny będzie posiadał część brodzikową przeznaczoną dla najmłodszych o wymiarach 25 x 20 m i głębokości od 0,3 do 1,35 m. Będzie on czynny sezonowo.

Odwiedzający będą mogli również skorzystać z punktu gastronomicznego z ogródkiem barowym.   

Na pierwszym piętrze budynku powstanie część sportowo-wypoczynkowa, czyli sale fitness oraz strefa saunarium. W strefie sportowej powstaną dwie sale fitness, o które zabiegali mieszkańcy Brochowa. W jednej z nich będą prowadzone zajęcia fitness, w drugiej zajęcia jogi. Siłownia zewnętrzna, która aktualnie znajduje się na Polnej 10, zostanie przesunięta kilkanaście metrów dalej, tak aby nie kolidowała z budynkiem, ale była wciąż dostępna dla mieszkańców. 

Przed aquaparkiem powstanie też parking o powierzchni 600 mkw. z 5 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i 44 stojakami rowerowymi.

 


Ekologiczny i przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami

Aquapark na Brochowie będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano m.in. bezprogowe drzwi i przejścia oraz dźwigi umożliwiające korzystanie z obiektu.

Obiekt będzie także przyjazny środowisku - niskoemisyjny i zasilany zieloną energią (technika solarna). Przy okazji wytwarzania energii z gazu w celu m.in. ogrzewania wody w basenach, będzie produkował energię elektryczną. 

W podziemiach budynku znajdzie się zbiornik na wodę deszczową. Stamtąd woda trafi do zbiornika wody użytkowej. Następnie deszczówka będzie przefiltrowywana i używana do misek ustępowych oraz podlewania zieleni wokół budynku. W bryle budynku pojawi się również zielona ściana, która oprócz funkcji dekoracyjnej będzie oczyszczać powietrze oraz, co szczególnie istotne w upalne dni, obniżać temperaturę otoczenia. 

Szacowany koszt inwestycji to ponad 35 mln zł netto. Otwarcie planowane jest w maju 2022 r.

Źródło: wroclaw.pl.Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu