Aktualności

Majowe wydanie biuletynu wroclaw.pl [POBIERZ]

Majowe wydanie biuletynu wroclaw.pl [POBIERZ] 13.05.2020

Majowe wydanie bezpłatnego Biuletynu Informacyjnego Urzędu Miejskiego Wrocławia – wroclaw.pl już gotowe. Od środy, 13 maja, będzie systematycznie dostarczane do mieszkańców, którzy zgłosili się do nas przez specjalny formularz. W tym numerze piszemy o 75 latach powojennego Wrocławia i z tej okazji dołączamy okolicznościową pocztówkę. Kolejny miesiąc pokazujemy, jak działa Wrocław w stanie epidemii. W numerze także działania MPWiK: inwestycje i edukacja.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, zachęcając do lektury biuletynu podkreśla: – Szanowni Państwo, pozwólcie, że opowiem o dwóch ważnych dla Wrocławia sprawach. Jednej, zakorzenionej nieco głębiej w historii, i drugiej, osadzonej bardziej w „tu i teraz”.

Przypomina też słowa Olgi Tokarczuk, wrocławskiej noblistki i Honorowej Obywatelki naszego miasta: „To miasto po wojnie zostało ufundowane na wielkim historycznym paradoksie: obwołane twierdzą i skazane na zagładę przez swoich niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców”.

Biuletyn pdf - pobierz tutaj

Dziś też w pewnym sensie będziemy odbudowywać Wrocław. Nie z wojennych wprawdzie zniszczeń, ale z kryzysu wywołanego pandemią. Już dzisiaj wykazujemy się równie silnym, jak mieszkańcy Wrocławia przed laty, zaangażowaniem – pisze do czytelników biuletynu Jacek Sutryk.

Spotkania online z mieszkańcami: marzec – maj 2020
W biuletynie prezydent podsumował codzienne spotkania z mieszkańcami, podczas których przedstawia najnowsze informacje z działań miasta w związku z koronawirusem. Raporty prezydenta trafiły do 9 mln odbiorców, to 2500 minut online i 25 000 widzów dziennie.

Quarantanamera – fotografują Wrocław
Przedsięwzięcie we Wrocławiu zainicjowała Kasia Marchocka, którą zainspirowały zdjęcia poznańskiego fotografa Bartka Dajera. Dopracowała koncept i zaprosiła do jego realizacji Piotra Kuca, który jest utalentowanym fotografem, zaraz po nim dołączyła do akcji jego kuzynka Karolina Dukiel.

MPWiK: inwestycje i edukacja
W biuletynie czytelnicy znajdą specjalną wkładkę MPWiK, z najnowszymi inwestycjami i działaniami edukacyjnymi. W czerwcu rozpocznie się budowa infrastruktury kanalizacyjnej na osiedlach Jerzmanowo i Jarnołtów. W ramach przedsięwzięcia wybudowanych zostanie 12 km sieci kanalizacji sanitarnej, dwie nowe przepompownie ścieków, 2 km sieci wodociągowej oraz 11 km nowych dróg.

W związku z rozwojem Wrocławia MPWiK stworzyło plan inwestycyjny na najbliższe pięć lat. Jego realizacja ma zapewnić ciągłość i niezawodność dostaw wody. Ma też być odpowiedzią na zmiany klimatu.

Wrocławskie Hydropolis uczy nie tylko najmłodszych
Wrocławskie centrum wiedzy o wodzie Hydropolis zadbało o dzieci i ich rodziców w czasie zawieszenia zajęć w szkołach i uruchomiło projekt #HYDROwDOMU. Dzięki niemu każdy w domowym zaciszu może zgłębić wiedzę o wodzie. 

Całą naszą aktywność przenieśliśmy do internetu – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu. – Stworzyliśmy projekt #HYDROwDOMU, który wspiera uczniów w nauce zdalnej i pomaga przetrwać trudny czas izolacji. Zapraszamy na facebookowy fanpage Hydropolis.

Najnowszy elektryczny Mercedes eCitaro na testach we Wrocławiu
Pojazd sprawdzić mogą również pasażerowie, bo codziennie jeździ na regularnych liniach, m.in. 111, 142 czy 143. Wrocławska spółka cały czas pracuje nad pozyskaniem zewnętrznego dofinansowania na zakup zeroemisyjnych autobusów.

Wiadomości z wrocławskich osiedli

  • GAJ – Dobiega końca budowa trasy rowerowej między ul. Spiską a Borowską. Inwestycja była realizowana w ramach WBO i jest fragmentem tzw. zielonej pieszo-rowerowej obwodnicy Wrocławia.
  • OŁBIN – Efekty projektu Grow Green są coraz lepiej widoczne. Z początkiem wiosny zazieleniły się nowe parki kieszonkowe. Obszar przy ul. Wygodnej, między Nowowiejską a Żeromskiego, zmienił się w miejsce, w którym każdy może odpocząć w cieniu drzew, a właściciele zwierząt mogą aktywnie spędzić czas ze swoimi pupilami.
  • KRZYKI – PARTYNICE – Na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych na Partynicach powstało siedemnaście domków dla owadów zapylaczy. Dzięki nim pszczoły mogą schronić się przed deszczem czy drapieżnikami. 
  • PILCZYCE – KOZANÓW – POPOWICE PŁN. – Przerwę w działalności, spowodowaną epidemią koronawirusa, pływania Orbita wykorzystała m.in. do gruntownego wyczyszczenia basenów.

Rozmowa z szefem Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta
Jacek Barski
mówi m.in. o tym, jak Wrocław będzie wyglądał pod koniec tego wieku: – Jeśli ktoś będzie chciał mieć ładny, kilkusetmetrowy ogródek, to prawdopodobnie będzie zmuszony szukać miejsca zamieszkania na wsi i w ten sposób zaspokoić tęsknotę za ciszą, zielenią i ptakami w ogrodzie. Chcąc korzystać z dobrodziejstw cywilizacyjnych, które daje urbanizacja, na przykład z dostępności do różnych usług – kultury, gastronomii itp., trzeba będzie, budując nowe miasta, zadbać o to, by sprawdziły się w przyszłości. Myślę, że powinniśmy popatrzeć na… Singapur, bo dziś prawdopodobnie tam wytyczane są trendy na XXI wiek – zaznacza. 

Dodatek specjalny – 75 lat Wrocławia
Prezentujemy pamiętne wydarzenia z kart historii Wrocławia – 1945-2020. Piszemy o tym, czego o Wrocławiu nie wiecie. 

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia: – W ponad tysiącletniej historii Wrocławia, w 75 lat od końca II wojny światowej znaleźliśmy się w pięknym mieście. Dobrze wykorzystajmy dany nam czas. Szczęśliwie, nie musimy odbudowywać naszego miasta z wojennych zniszczeń, ale jak sami dobrze wiecie, musimy sobie dzisiaj poradzić z poważniejszymi wyzwaniami. Stawmy im czoła „po wrocławsku” – solidarnie, patrząc na nasze miasto i współmieszkańców z miłością. 

Tak odbudowywało się miasto
Oblężenie [Wrocławia – red.] pochłonęło średnio 2/3 miejscowych zasobów przemysłu, infrastruktury i zabudowy. W dzielnicach zachodnich i południowych straty sięgały nawet 90%. Pionierzy, w tym członkowie grup operacyjnych, wkraczali do miasta ruin. (...) było ono nadal dewastowane i plądrowane przez rzesze ludzi praktycznie nie do poskromienia – szabrowników, przestępców, więźniów oswobodzonych z niewoli, czerwonoarmistów, Niemców, (...) w końcu rozmaitych przelotnych migrantów. Elżbieta Kaszuba „Wrocław znów Polski – w planach inkorporacji i propagandzie (1939-1948)”

Tematy w majowym biuletynie
Piszemy o tematach ważnych dla mieszkańców. W biuletynie artykuły m.in. na temat:

  • Koronawirus: Miasto zaczyna się otwierać
  • Zbiórka bioodpadów: zasady i etapy
  • Danie dla Seniora
  • Bezpłatne zabiegi dla psów i kotów
  • 1% czynszu za pracownie artystów
  • Masz wpływ na zmiany w mieście. Włącz się do dyskusji online!
  • Czynsz dla NGO za złotówkę
  • Baza zasobów wrocławskich organizacji pozarządowych
  • „Odmrażanie” komunikacji miejskiej
  • Mostowe inwestycje w mieście za miliony
  • Informacje w językach: ukraińskim i angielskim
  • Ekspert radzi: zmień piec
  • Mobilna Scena Strefy Kultury Wrocław

Wirtualna Noc Muzeów

Źródło: wroclaw.pl



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu