Aktualności

Zaprowadź nowe porządki na wiosnę - segregacja i wywóz odpadów

Zaprowadź nowe porządki na wiosnę - segregacja i wywóz odpadów 19.04.2021

Zatroszczmy się o środowisko i dajmy odpadom drugie życie! Oto pigułka wiedzy na temat segregacji i wywozu odpadów. Dowiedz się, jak sprawić, żeby nasza planeta i okolica były czyste i piękne.

Co i do jakich pojemników wyrzucać? Na czym polega recykling? Co mówią oznaczenia na opakowaniach? Na te i inne ważne pytania mamy odpowiedzi, które przygotował Ekosystem — miejska spółka zajmująca się organizowaniem zbierania odpadów komunalnych na terenie Wrocławia. Poznaj zasady segregacji odpadów.

Co i gdzie wyrzucać?

Segregacja krok po kroku. Pojemniki i worki na odpady są oznaczone różnymi kolorami. Każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów. Pamiętajmy, że posegregowane odpady wykorzystywane są do wytworzenia nowych produktów i materiałów oraz do produkcji energii, przyczyniając się tym samym do mniejszego zużycia surowców naturalnych. Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z wyszukiwarki, która znajduje się na stronie internetowej Ekosystemu. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.


Pojemniki, kontenery i worki do segregacji dostarczają firmy obsługujące poszczególne sektory. Te same firmy odpowiedzialne są również za wywóz odpadów z Twojej nieruchomości.

Czym są elektroodpady?

To zepsute lub niepotrzebne urządzenia działające na prąd lub baterie. Rtęć, ołów, chrom, brom, freon – te i inne trujące substancje mogą wydostać się z wyrzuconego sprzętu, jeżeli nie jest on odpowiednio zabezpieczony. Wyrzucone w nieodpowiednie miejsce zatruwają środowisko. Szkodliwe substancje przedostają się do wody i gleby, a kończą w organizmach roślin, zwierząt i ludzi, zagrażając ich życiu i zdrowiu.

Elektroodpady można podzielić na kilka kategorii: sprzęt audiowizualny (TV, radio, kamera, smartfon, słuchawki), narzędzia (kosiarki, wiertarki, spawarki, lutownice), sprzęt IT (komputery, konsole, kopiarki, drukarki, monitory, faksy), sprzęt medyczny (termometry, ciśnieniomierze), sprzęt AGD (lodówka, pralka, żelazko, mikser), zabawki (kolejki na prąd, sterowane samochody) oraz oświetlenie (żarówki, świetlówki, lampy).

Elektrośmieci zbiera się selektywnie, a trujące substancje są zabezpieczane. Takie odpady jak najbardziej nadają się do recyklingu. Wykorzystuje się je do produkcji np. nowych urządzeń RTV i AGD. Uwaga! Oddawany sprzęt musi być kompletny. Nie demontuj urządzeń samodzielnie. Źle zdemontowany sprzęt może zanieczyszczać środowisko i stanowić zagrożenie.

Jest kilka możliwości pozbycia się elektroodpadów. Pierwszą z nich jest dostarczenie sprzętu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), drugą – oddanie do Samochodu Zbierającego Odpady Problemowe (SZOP), trzecią – zostawienie w punktach napraw sprzętu RTV i AGD za zgodą właściciela bądź oddanie zużytego sprzętu w sklepie RTV lub AGD w ramach zakupu nowego – tego samego rodzaju.


Elektroodpady można również odnieść do punktów prowadzących zbiórkę zużytego sprzętu. W internecie można znaleźć listę takich miejsc. Niektóre organizują transport i odbierają elektrośmieci z domu bezpłatnie.

Recykling – jak butelka zmienia się w bluzę

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, można ponownie wykorzystać. Papier, szkło i tworzywa sztuczne to cenne surowce wtórne, wykorzystywane do produkcji przedmiotów i energii zamiast surowców naturalnych.


Z odpadów powstaje mnóstwo innych przedmiotów, takich jak meble, sprzęt sportowy i turystyczny wszelkiego rodzaju, książki i czasopisma, biżuteria.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi prawie w 100 proc. Plastik wykorzystuje się ponownie nawet kilka razy. Przykładowo – około 30 plastikowych butelek to 1 polar, śpiwór lub dywan, zaś 1 butelka szklana to 4 godziny świecenia żarówki.

Odpady wielkogabarytowe

Co zrobić z odpadami większych rozmiarów? Poczekaj, aż na osiedlu zostanie podstawiony specjalny kontener. Możesz w nim zostawić m.in. starą kanapę, połamane biurko, niechciany dywan czy suszarkę na pranie. Całoroczny harmonogram podstawiania kontenerów można sprawdzić na stronie Ekosystemu. Kontener taki stoi przez 3 dni. Dostarczany jest na prośbę zarządcy nieruchomości, rady osiedla lub spółdzielni.

Odpadów o dużych gabarytach nie wolno stawiać obok śmietników, wiat śmietnikowych i osłon. Zaś do odpadów, które powstają w wyniku remontu, takich jak gruz, trzeba samemu zamówić kontener u firmy specjalizującej się w tego typu usługach.

Źródło: wroclaw.pl



Zmiana rozmiaru czcionki

Zmiana kontrastu